مغز ما تلویزیونی می‌شود؟

آیا واژه تلویزیونی شدن مغز را شنیده‌اید؟ در زندگی دیجیتالی امروز مغز ما به دلیل دریافت پیام‌های کوتاه و ساده‌سازی شده حوصله و تمرکز لازم برای دریافت پیام‌های طولانی را ندارد.

 

تلویزیونی شدن به اتفاقی می‌گویند که در اثر دریافت مستمر پیام‌های کوتاه، بی‌وقفه، ساده‌سازی شده و سرگرم‌کننده تلویزیونی در مغز رخ می‌دهد. این پدیده باعث می‌شود مغز برای دریافت پیام‌های طولانی و جدی ضعیف شود و توانایی تمرکز بر گفتار دیگران را نداشته باشد. اگر می‌خواهید از مغزتان مراقبت کنید و در مواجهه با پیام‌های طولانی و پیچیده کم‌حوصله نباشید این چهار توصیه به شما کمک می‌کند: 

اولین راهکار گوش دادن باحوصله به شعر و صدای خوانندگان در موسیقی سنتی ایران است. این کار تمرین خوبی برای کمرنگ شدن اثر تلویزیونی شدن مغز است. برای تکمیل این تمرین می‌توانید از بچه‌هایتان بخواهید تا شعر یک تصنیف را از طریق شنیدن، بفهمند و بنویسند.

گوش دادن به نمایش‌های رادیویی توصیه بعدی است. نمایش، یکی از شاخص‌ترین برنامه‌های رادیویی است که فضاسازی و شخصیت‌پردازی یک داستان را بدون نمایش تصویر، در ذهن شنونده مجسم می‌کند. شنیدن نمایش رادیویی برای تقویت تمرکز و تخیل، مخصوصاً در کودکان و نوجوانان توصیه می‌شود.

راه سوم شنیدن یک مسابقه فوتبال یا کشتی از رادیوست. درست است که شنیدن مسابقات ورزشی نمی‌تواند جایگزین تماشای آن از تلویزیون شود اما می‌تواند تمرین خوبی برای جلوگیری از تلویزیونی شدن مغز شود.

آخرین توصیه ما به شما استفاده از کتاب صوتی است. اگرچه نباید کتاب صوتی صد درصد جایگزین خواندن کتاب شود اما به‌عنوان رسانه جایگزین، می‌تواند عامل برقراری توازن در ذهن‌های تلویزیونی شده باشد.

دسته بندی : سلامتي
تاریخ : ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
برچسب ها : مغز تلویزیونی
آگهی ویژه
واتساپ راهنمای مشاغل ایران